Bekaret kontrolü

Bekaret kontrolü yada faklı ifadelerle kızlık zarı muayenesi, kızlık testi kadın hastalıkları uzmanı jinekolog tarafınca yapılan bir uygulamadır, bir bayanın anne veya banasında izin almadan bekaretini kontrol ettirebilmesi için reşit yaşta yani 18 ve üstü olması gerekir, eski dönemlerde bu yeterli değildi, savcılıktan bir evrakta isteniyordu, yada mahkeme kararı ile başvuru şartı vardı, tabiki böyle bir evrakı alabilmek için tecavüz gibi somut bir dava veya soruşturma gerekirdir, günümüzde devlet hastanelerinde kızlık zarınızı muayene ettirebilmek için hala bahsettiğim dökümana ihtiyacınız olacaktır, ama bazı özel hastanelerde ve jinekolog muayenehanelerinin tamamında reşit olduğunuz zaman resmi yazı getirmeden kızlık zarı muayenesi yaptırabilirsiniz. Bekaret kontrolü sonucunu bir rapor halinde almak isteyenlere çok rastlıyorum, yani birçok kişi bakire olduğunu biirlerine ıspatlamak için bekaret raporu almak istiyor ama kanunlara göre mahkeme kararı olmadığı sürece böyle bir rapor vermek yasal değil, peki neden böyle bu, mesela bugun geldiniz kızlık zarınızı muayene ettirerek bakare olduğunuzu gösterir bir rapor aldınız ve birkaç dakika sonra cinsel ilişkiye girdiniz bekaretinizi kaybettiniz, bu durumda aynı gün içinde alınmış bakire olduğunuzu gösterir belgenin bir anlamı kalır mıydı, eğer bu şekilde kızlık testi sonucu kolaylıkla alınabilse birçok suistimal yaşanırdı. Bir bayanın daha önce cinsel ilişkiye girip girmediği, girdi ise kiminle girdiği, ne kadar süre ile birlikte olduğu sadece kendini ilgilendirir, bu sosyal olayların kadın bedeninde bırakacağı bekaretin bozulması gibi izleri rapor halinde evraklandırıp evlilik makamını sağlamlaştıracak bir malzeme olarak kullanmak insan haklarına aykırı olurdu. Bu bana Halit Ziya Uşaklıgil'in Aşk-ı memnu romanını hatırlatıyor, Adnan beyin Bihter'den şüphelenmesini ve Behlül ile ilişkiye girip girmediği konusunda köle Beşir'den bilgi alması yerine bekaret kontrolüne götürmesi benzeri olaylar günümüzde bile alternatifler arasında araştırılmaya devam ediliyor, gönül bir sırça saraydır, kırılırsa yapılmaz demişler.

Bekaret kontrolüne girecek olmak sizde bir korku ve ürperti yaratıyor olabilir, buradaki en önemli kaygı, kızlık zarı muayenesi esnasında vajinaya bir cihaz sokulması veya jinekoloğun parmağı ile kontrol ederken bakire olan kızlık zarını veya kısmen yırtılmış himeni büsbütün bozacağı endişesidir, ama içiniz rahat olsun, zira kızlık zarı muayene edilirken zara temas edilmez, vajinaya herhengi bir cihaz sokulmaz, yada parmak sokulmaz, sadece göz ile kontrol edilir ve açıklama o şekilde yapılır. Sanırım bu paragraf videoya gerek kalmadan bekaret testinin nasıl yapıldığına açıklık getirmiştir, dolayısı ile bekaret testi raporu örneği araştırıp kendisi doldurmak isteyenlerin uğraşılarının boşuna olduğunuda söylemiş olduk, bu durumda kızlık zarı muayenesi için gidilmesi gereken tıp bölümü kadın hastalıkları ve doğum branşıdır. Kızlık zarı muayenesi yaptıranların endişelerinden biride kızlık zarı muayenesinin kayıtlara geçip geçmediğidir, eğer sgk anlaşmalı bir devlet hastanesi veya özel hastanede yapılmış ise tüm işlemlerin sgk sicilinize işlendiğini söylemek yanlış olmayacaktır, ama özel jinekolog muayenehanelerinde sgk anlaşması yoktur. Kızlık testinde nelerin belli olacağıda çok sık soruluyor, bekaretin bozulup bozulmadığı, kabaca bozulma zamanı, kızlık zarı üzerindeki yırtık ve çentilerin durumu ve ileride evlilik yapıldığında kızlık zarı kanaması olup olmayacağı gibi bilgiler verilebilir. Bekaret raporunda neyin yazacağınada değinelim, mahkeme evrakındaki sorulara cevap niteliğinde rapor verilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarı muayenesinde aileye haber verilir mi ?

Kızlık zarı muayenesi yaptıranlar

Kızlık zarı muayenesi fiyatları 2019

Yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.