Kızlık zarı muayenesi

Kızlık zarı muayenesi veya diğer adı ile kızlık testi nasıl yapılır , kızlık zarı muayene fiyatı ne kadardır hepsini bu yazıda anlatıyoruz. Kızlık zarı denilen mukoza kıvrımı vajina girişinde yer alan bir dokudur. Herhangi bir görevi, işlevi olup olmadığı tartışmalıdır. Kızlık zarının vajina girişini daraltarak mikrobik etkenlerin vajinaya girişini zorlaştırdığı söylenmektedir. Ancak bunun herhangi bir kanıtı yoktur. Bazıları bu zara ruhani anlamlar yüklemektedir. İlk ilişkinin özel olması, anlamlı olması için yaratıldığını ve bekaret ve bakirelik kavramlarının bu nedenle kutsal olduğunu söylemektedirler. Bu durumda esnek ya da ilişkiye müsait olan yada yırtıldığı halde kanamayan kızlık zarı için nasıl bir izah yapılabilir. Zira 10 bakire kızın ilk ilişkisinde sadece 9 tanesinde az ya da çok bir kanama olur, diğerlerinde olmaz. Öyleyse zar ile ilgili anlatılan onca şey ne olacak. Bu konuyu ben izah edemem ama meslek hayatım boyunca bu kızlık zarı konusunun çok büyük sosyal problemlere yol açtığını ve birçok güzel ilişkiyi daha en başından zehirlediğini, bitirdiğini görmekteyim. Bu konu sosyal bir sorundur ve potansiyel olarak problemler oluşturabilme durumu vardır.
Bu makalede kızlık zarı muayenesinin nasıl olacağı hakkında bilgi vereceğim.

HANGİ DURUMLARDA KIZLIK ZARIM RİSK ALTINDADIR ?
Kızlık zarı vajina girişinde yer alır. Halka şeklindedir. Ortasında 1 cm kadar çapta bir delik vardır. Bu delikten adet kanı akar ve akıntı drenajı da yine buradan olur. İç dudakları aralayınca kızlık zarı hemen orada yer almaktadır. Dolayısıyla ince zarsı bir yapıda olan himen yani kızlık zarı kolayca yırtılabilir veya zedelenebilir. Hangi haller en çok risk taşır derseniz bunlar
  1. Abartılı mastürbasyon. Bu gibi durumlarda eller, parmaklar vajinaya doğru fazla bastırılırsa ya da parmaklar vajinaya sokulursa kızlık zarı zedelenebilir yada yırtılabilir.
  2. Cinsel ilişki. Penis çapı normalde kızlık zarının ortasındaki delikten daha kalın olduğundan ve zar esnek yapıda olmadığından vajinaya girerken birkaç yerinden zarı yırtar ve bekaretinizi kaybetmiş olursunuz. Bir kere yırtılan zarda bir daha iyileşmez yırtık kalır.
  3. Vajina vibratör ya da herhangi bir cisim sokulması. Bu da aynı cinsel ilişki gibi zarı gererek yırtılmasına yol açar.
  4. Sürtünme yoluyla ilişki. En çok bu konu zar hakkında şüphelere yol açar. Cinsel heyecanın da etkisiyle hareketler tam kontrollü olamayabilir. Bazen vajina girişi sürtme yoluyla ya da elle aşırı zorlanabilir bu gibi hallerde zar yırtılabilir veya zedelenebilir.
  5. Kaza ile zarın yırtılması ya da zedelenmesi. Bu daha çok düşme, ata binme, bisiklete binme, aşırı egzersiz ya da bacak açıcı jimnastik hareketleri gibi durumlar veya ağda, yolma gibi hallerde meydana gelebilir.
Eğer bu şüpheli durumlarda az ya da çok kanama olmuşsa ve yine keskin bir ağrı hissetmişseniz zar yırtılmış veya zedelenmiş olabilir. Bu konu kafanızda büyüdükçe büyür. Günlük hayatınızı ve okul ya da iş performansınızı olumsuz etkiler. Ruh sağlığı, bu konu yüzünden bozulan bir çok kişiyle karşılaşıyoruz.

KIZLIK ZARIMI NASIL MUAYENE ETTİREBİLİRİM ?
Bu muayene oldukça basittir. Kızlık zarı muayenesinde herhangi bir cihaz ya da alet kullanılmaz. Gözle bakılarak zarda bir zedelenme ya da yırtılma olup olmadığı söylenir.
Uygun temizlik ve hijyenik koşullarda muayene masasına yatarsınız. Uygun aydınlatma yapılarak dış dudaklar ve iç dudaklar elle aralanır. Ikınmanız söylenir. Bu kızlık zarı halkasını daha görünür hale getirir. Ikınmanız esnasında zara bakarak yırtılma ya da zedelenme var mı yok mu bakarız ve sonucu sizinle paylaşırız.
Kızlık zarı halkası genellikle, eğer yırtılmışsa, saat kadranına göre en sık 6 hizasından veya 3-9 hizalarından yırtılır. Diğer yerlerden de yırtılabilir fakat bu hizalara göre daha seyrektir.
Yırtık veya zedelene arasındaki fark yırtığın uzunluğu ile alakalıdır. Yırtılma vagina duvarına kadar varıyorsa tam yırtık, vajina duvarına varmıyor yarıda kalıyorsa tam olmayan yırtık veya zedelenme adını alır. Zedelenme de kızlık zarı halkasını genişleteceği için bir sonraki tam ilişkide kanama ya çok az olur yada hiç olmaz.
Hasta bilgileri yasal olarak kimseyle paylaşılamaz. Size verdiğimiz bilgiler tamamen yasal güvence altındadır ve bu konu anayasada açıkça belirtilmiştir.

Eğer zar yırtılmış ya da zedelenmişse ve sizin için sosyal problem olacaksa kızlıkzarınızı diktirebilirsiniz bunun kalıcı veya geçici yapılabilen yolları vardır ve başarı oranı oldukça yüksektir. Bu işlemle alakalı daha ayrıntılı bilgiye ve maliyetler konusundaki bilgilere bizimle iletişim kurarak rahatça ulaşabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarı muayenesinde aileye haber verilir mi ?

Kızlık zarı muayenesi yaptıranlar

Bekaret kontrolü

Yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.