Kızlık zarı

Kızlık zarı yunan mitolojisinden alınan bir isim olan hymen yada himen adı ile anılan anatomik bir oluşumdur , kızlık zarına kültürel ve geleneksel olarak öylesine bir anlam yüklenmiştirki , artık nerdeyse insanın en hayati organlarından biriymiş gibi önem kazanmıştır , gerçi mantık olarak himene verilen önem azalması lazım diye düşünebilirsiniz , artık okumuş insan sayısı eski yıllardaki gibi değil , bekarete verilen önem azalır diye düşünmeyin , çok ilginç ama tam tersi günümüzde kızlık zarı dahada önemli hale geldi , okumuş yazmış , aklı başında erkekler bile zaman geçirmek için sevgili oldukları bayanlarda geçmişe önem vermezken , iş evliliğe gelince daha önce bir erkekle cinsel ilişkiye girmemiş bakire bir kızla evlenmek istiyorlar ve o bayan üzerinden çocuk sahibi olarak mutlu yuvalarını geçmişin gölgesinden uzak yerlere kurmayı arzuluyorlar. Bu durumda madur olan yine bizim Türk kızları oluyor. Sakın zannetmeyin kızlık zarı dikimi sadece kırsal bölgede yaşayan görücü usulü evlenme durumunda olan bayanların başvurduğu bir yöntemdir , İstanbul gibi metropollerde yaşayan ve doktor , mühendis , avukat , hakim , savcı ve buna benzer birçok üst düzey akademik kariyer gerektiren meslekleri icra etmekte olan birçok bayan bile kızlık zarını diktirebiliyor , nerdenmi biliyorum , dikiyorum ordan biliyorum :) hatta dahada ilginci bir jinekolog olarak başka bir jinekoloğun kızlık zarını bile yeri gelince dikebiliyorum , o derece yani. Yaw gülmeyin , insanlık hali , herkesin başına gelebilir , kızlık zarının bu denli ön plana çıkartılması bayanlara haksızlık biliyorum ama bu dünyada şartlar bu şekilde olunca yapacak birşey yok. Neyse kızlık zarına geri dönersek bu yazımızda kızlık zarı çeşitleri , kızlık zarı rengi , kızlık zarı nerdedir , kızlık zarı kanaması , kızlık zarı yırtılması , kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı muayenesi gibi konuları inceliyoruz.

Kızlık zarı nedir ?

Kızlık zarının ne olduğunu bilmeyen kaldımı bilmiyorum ama tanımlama yapmakta fayda var yinede , himen yani kızlık zarı kadın genital organlarının dış kısmında vajinanın 2 cm kadar çerisinde yer alan ve dış ortamdan gelecek mikroorganizmaları mekanik olarak durdurmayı amaçlayan bir oluşumdur. Peki kızlık zarı ne renktir ? himen komşu olduğu vajina dokusuyla aynı yapıya sahiptir ve açık kırmızı renktedir , esmer bayanlarda cilt renginden dolayı daha açık pembe görünebilir. Kızlık zarı nerededir ? Kızlık zarı vajina girişinden 2 cm kadar içeride küçük dudakların hemen derinindedir , önde idrar deliği mea ve klitoris , arjada ise naüs yer alır. Yerleşim olarak anüse çok yakın olduğu için anal sekste kızlık zarı bozulması sık rastlanır.

Kızlık zarı çeşitleri 

Nerdeyse her bayanda farklı bir kızlık zarı çeşidi vardır desem fazal yalan söylemiş olmam , gerçekten 25 yıldır bu işi yapmama rağmen hala farklı kızlık zarları ile karşılaşabiliyorum , ama en sık rastlanan kızlık zarı şekilleri ortada tek delikli yani annüler tip kızlık zarıdır , zaten esnek kızlık zarıda bu çeşidin abartılı bir şeklidir , esnek kızlık zarında ortadaki delik olması gerekenden çok daha büyük olduğu için cinsle ilişkide penis o delikten vajinaya giriş yapabilir , diğer sık görülen himen çeşitleri ise elek şeklinde cribriform kızlık zarı , köprü şeklinde kızlık zarı , hilal şeklinde kızlık zarı ve kızlık zarının hiç olmaması durumudur.

Kızlık zarı muayenesi

Kızlık zarını muayene etmek sanıyorum bizim meslekteki en kolay iş , zira sadece gözle bakarak muayene etmiş oluyoruz. Kızlık testi , bekaret testi , bekaret kontrolü gibi deyimlerde kullanılan kızlık zarı muayenesinde hasta jinekolojik masya yatar bacaklarını çatal denilen bacak destek aparatına koyarak cinsel bölgesini ortaya çıkartır , jinekologda sadece kızlık zarına ışık tutarak bozulup bozulmadığını , zedelenme olup olmadığını veya kızlık zarı çeşidini söyler. Kızlık zarı muayenesinde herhangi bir tıbbi cihaz kullanılmaz , yada kızlık zarına temas edilmez , dolayısı ile muayene esnasında sağlam olan kızlık zarının bozulma ihtimali , yada az hasarlı kızlık zarının dahada bozulması , mevcut yırtığın derinleşmesi gibi bir ihtimal yoktur.

Kızlık zarı muayenesi ücreti

İstanbul'da 2015 yılında kızlık zarı muayenesi ücretleri ortalama ...tl civarıdır. Genellikle kızlık zarı dikimi öncesi gerçekleştirilen kızlık zarı muayeneleri veya kızlık testleri için ek bir ücret istenmez . Ama bugün kızlık zarı muayenemi yaptırıp daha sonra kızlık zarı dikimene gelirim derseniz kızlık zarı diken doktorlar sizden muayene ücretşi alacaklardır :)

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kızlık zarı muayenesinde aileye haber verilir mi ?

Kızlık zarı muayenesi yaptıranlar

Kızlık zarı muayenesi fiyatları 2019

Yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.